#PROF-МИР - Экономист

Экономист мамандығы.
Оның айналасында көптеген әңгімелер бар.
Оны ешкім ерекше деп санамайды, бірақ соған қарамастан, көпшілігі оны игергісі келеді.
Бұл мамандықтың мәні, әмбебаптығы және артықшылықтары қандай?
Бірге анықтайық…
Қазіргі заманғы еңбек нарығы экономикалық факультеттердің түлектерімен қаныққан деген пікір бар, бірақ бүгінде жақсы маман әлі де сұранысқа ие, өйткені экономикалық тұрақсыздық дәуірінде мамандықтың танымалдығы артып келеді.
ЭКОНОМИСТ  мамандығы
бұл бір әрекеттегі бірнеше пәндердің тіркесімі.
Экономика саласындағы жоғары білікті маман болу үшін білім болуы керек: математика, экономика, саясаттану, әлеуметтану.
КӘСІБИ МАҚСАТ
құзыретті басымдықтар, ұйым үшін ең аз шығынмен максималды пайда алу.
МАНСАП
Жоғары оқу орнын бітіргеннен кейін жас маманның басты міндеті жұмыс тәжірибесін алу болып табылады. Жолдың басында экономикалық факультеттердің түлектерінің көптігіне байланысты үлкен бәсекелестікке тап болу мүмкін, алайда көп нәрсе адамның жеке басына, қалауы мен амбицияларына байланысты болады.
БАСТАПҚЫ КӘСІБИ ТӘЖІРИБЕНІ АЛУ ҮШІН
шағын компанияға жұмысқа орналасу ұсынылады, мүмкін жалақысы төмен және кәсіби проблемалар кешені бар, олар кейіннен баға жетпес тәжірибеге айналады, кәсіби құзыреттіліктің жоғары деңгейін дамытуға көмектеседі.
Сенімділік пен практикалық тәжірибеге ие бола отырып,  үлкен жауапкершілікпен және тиісті жалақымен үлкен кәсіпорындарға бағыт алуға болады.
Табысты жұмыс тәжірибесі мен мінсіз беделге ие болған жағдайда, жас маман тез арада кәсіпорынның қаржы директоры бола алады.
АРТЫҚШЫЛЫҚТАРЫ
* «Экономист» мамандығы еңбек нарығында жоғары сұранысқа ие.
* Мамандықтың әмбебаптығы экономиканың кез-келген саласында жұмыс табуға мүмкіндік береді.
* Арнайы экономикалық білімге ие бола отырып, шығынды болу тәуекелінсіз өз бизнесті  қауіпсіз ашуға болады.
КЕМШІЛІКТЕРІ
* Өз білімін үнемі жетілдіру
* Компанияның қаржылық қызметінің көрсеткіштері үшін жоғары жауапкершілік
* Жұмыстың монотондылығы
* Сандармен ауыр жұмыс
* Еңбек нарығындағы бәсекелестік
МАМАНДЫҚҚА ҚОЙЫЛАТЫН БІЛІКТІЛІК ТАЛАПТАРЫ
* Мамандығы бойынша кемінде бір жыл жұмыс тәжірибесі қажет
* Маманның жоғары, экономикалық-қаржылық білімі болуы керек;
* ДК сенімді пайдаланушысы болу (MS Excel, 1C бағдарламаларын иелену)
* Бухгалтерлік есептің, салық заңнамасының негіздерін меңгеру
* Шет тілдерін білу құпталады
ЛАУАЗЫМДЫҚ МІНДЕТТЕРІ
* басқару, әзірлеу, талдау
* кадрларға қажеттілікті есептеу
* ақша бюджетін болжау және жоспарлау
* бизнес-жоспарды әзірлеу
* ұйымның қаржылық жағдайын жақсарту
* келісім-шарттар жасасу
* кәсіпорындағы істердің қаржылық жағдайы үшін жауапкершілік (экономикалық жоспарлау және компания қызметін жетілдіру, еңбекақы төлеуді бақылау, қызметкерлерді төлеу/қосымша ақы төлеу және көтермелеу).
Құпия ақпаратты жарияламау және коммерциялық құпияны сақтау маман жұмысының негізгі қағидаларының бірі болып табылады.
Экономика саласында үнемі қандай да бір өзгерістер болып тұрады, сондықтан маман үнемі қолын импульсте ұстауға мәжбүр.
ӨКІЛЕТТІЛІКТЕР
Экономист өкілеттігіне компания басшылығымен тығыз кәсіби қарым-қатынас кіреді.
Маман құрылымдық бөлімшелермен өзара әрекеттеседі, ақпаратты сұрайды, әртүрлі құжаттамаға, ұйымның жобалық шешімдеріне экономикалық жоспарлау және талдау тұрғысынан қол жеткізе алады, кемшіліктерді анықтайды, оларды жоюдың мүмкіндіктері мен жолдарын табады және негіздейді.
КӘСІБИ МАҢЫЗДЫ ҚАСИЕТТЕР
Экономист ретінде жұмыс істеу әлдеқайда оңай, егер келесі қасиеттер болса:
* жоғары зияткерлік өнімділігі
* дамыған логикалық, аналитикалық, стратегиялық ойлау
* жоғары концентрация
* үлкен көлемдегі ақпаратпен жұмыс істеу қабілеті
* өз көзқарасын сауатты баяндай және дәлелдей білу (ауызша және жазбаша)
* шыдамдылық, табандылық, дәлдік
* байланысқа бейімділік
* белсенді өмірлік ұстаным
* жауапкершілік, ұйымшылдық, өзіне деген сенімділік (өз ойларын анық жеткізе білу, оларды даусыз дәлелдермен дәлелдей білу).
* Зерттеу қызметіне бейімділік
ЖҰМЫСҚА ОРНАЛАСУ
Экономист лауазымы  мүлдем барлық салаларында сұранысқа ие.
* Экономикалық проблемалармен айналысатын мемлекеттік мекемелер (Қаржы министрлігі, Орталық банк)
* Өнеркәсіп, аграрлық сала кәсіпорындары
* Білім беру мекемелері, оның ішінде оқытушылық қызмет
* Қонақ үй және мейрамхана бизнесі
* Шағын, орта және ірі бизнес ұйымдары мен кәсіпорындары
* Қаржы ұйымдары (банктер, салық инспекциялары, зейнетақы қорлары, сақтандыру агенттіктері);
* Ғылыми-зерттеу институттары (Ғылым академиясы)
БІЛІМ АЛУ
Біздің еліміздегі және жақын және алыс шетелдердегі көптеген университеттер дипломды экономистерді дайындайды. Экономика факультетінің түлегі қаржы және экономика саласында жұмыс таба алады, зерттеу қызметімен айналысады немесе екеуін де біріктіре алады.
Өзінің өмірі мен мансабын экономикамен байланыстыруды шешкен ЖОО-ға түсу кезінде талапкер мынадай бағыттарды таңдай алады:
* қаржыландыру және несиелеу
* экономикалық қызмет
* тауартану мамандығы
* сауда қатынастары
Олардың кез-келгені танымал және қызықты, және осы салада алған диплом болашақта мансап құруға мүмкіндік береді.
Айта кету керек, мемлекеттік жоғары оқу орындарында білім алған, әдетте, жоғары бағаланады, жеке оқу орындарға қарағанда, алайда, көбі жас маманның жеке қасиеттеріне байланысты.

#PROF-МИР